Questo sito utilizza cookie tecnici, analytics e di terze parti.
Proseguendo nella navigazione accetti l'utilizzo dei cookie.

Preferenze cookies

Eventi

Inserisci i parametri di ricerca
Reset
Sat Dec 16 2023Mon Dec 18 2023
Un teatro perBene #4 a Tirana – Libra, video, talk dhe reading

Instituti Italian i Kulturës në Tiranë ka kënaqësinë të bashkëpunojë me Accademia Mediterranea dell’Attore di Lecce, Tulla Centre e Agimi Art Centre, për veprimtarinë e titulluar: Un teatro perBene #4 – Libra, filma, video, ltalk dhe reading Projekti synon të promovojë dhe përmirësojë veprat e Carmelo Bene dhe promovohet nga Accademia Mediterranea dell’Attore dhe Polo […]

Leggi di più
Wed Dec 13 2023Sun Dec 17 2023
Balkan Film Market – edicioni VII

Instituti Italian i Kulturës ka kënaqësinë të mbështesë edicionin e VII të Balkan Film Market i cili do të zhvillohet nga data 13 deri më 17 dhjetor në Tiranë. “BFM 2023 synon të sjellë së bashku profesionistë audiovizualë nga vendet e Ballkanit dhe nga e gjithë Evropa, duke lehtësuar shkëmbimin e historive, nxitur marrëdhëniet dhe […]

Leggi di più
Thu Dec 07 2023Thu Dec 07 2023
Teresa Trevisan dhe Flavio Zaccaria të pranishëm tek “Pianodrom International Festival di Tirana”

Instituti Italian i Kulturës ka kënaqësinë të mbështesë praninë e dyshes së pianos të formuar nga Teresa Trevisan dhe Flavio Zaccaria në edicionin e 11-të të FPianodrom International Festival di Tirana. Të dy artistët do të interpretojnë Sonatën 13 për piano “Volare su le Stelle” nga Aleksander Peci dhe Simfoninë N.3 op.55 në E flat […]

Leggi di più
Tue Dec 05 2023Fri Jan 05 2024
PRISHTINË – BUONE NUOVE Women Changing Architecture

Instituti Italian i Kulturës ka kënaqësinë të paraqesë në Prishtinë ekspozitën BUONE NUOVE Women Changing Architecture. Ekspozita organizohet nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar (MAECI) në bashkëpunim me Fondacionin MAXXI, kuruar nga Pippo Ciorra, Elena Motisi dhe Elena Tinacci. Dizajni i ekspozitës është realizuar nga Matilde Cassani dhe projekti grafik nga Cinzia […]

Leggi di più
Thu Nov 30 2023Thu Dec 14 2023
Ekspozita “Vazhdë” – Kurim me përkujdesje

Instituti Italian i Kulturës në Tiranë, në bashkëpunim me Bazament dhe Tirana ArtLab, ka kënaqësinë t’ju ftojë në përurimin e ekspozitës kolektive “Vazhdë”, aktivitet përmbyllës i  Kurim me Përkujdesje, një program arsimor alternativ, i nisur dhe zhvilluar nga Tirana Art Lab – Qendra për Artin Bashkëkohor në bashkëpunim me Spazio Taverna Roma. Përurimi: 30.11.2023 ora […]

Leggi di più
Concluso Wed Nov 22 2023Wed Nov 22 2023
ANNOTAZIONI VIDEO #3 – Lori Lako me “Not today, not even tomorrow”

Annotazioni Video Koncepti i shënimeve lidhet me mbajtjen shënim, kapjen e një elementi mbi të cilin duam të reflektojmë apo ta ruajmë në kujtesë. Ai ka të bëjë me atë që na bën më fort përshtypje në fluksin  e informacionit mes të cilit gjendemi, pra flet për ne, përcakton vendin tonë lidhur me atë që […]

Leggi di più
Concluso Sun Nov 19 2023Wed Nov 22 2023
Workshop me artisten Claudia Losi

Instituti Italian i Kulturës ka kënaqësinë të bashkëpunojë me Fondacionin Art House Shkodrës për workshop-in e artistes Claudia Losi. Claudia Losi ka lindur në Piacenza në vitin 1971 ku jeton dhe punon ende. Ajo studioi në Akademinë e Arteve të Bukura në Bolonja ku u diplomua në vitin 1994 dhe në Fakultetin e Gjuhëve dhe […]

Leggi di più
Concluso Fri Nov 17 2023Fri Nov 17 2023
Viola Ardone prezanton botimin shqip të romanit “Treni i fëmijëve”

Instituti Italian i Kulturës ka kënaqësinë të bashkëpunojë me shtëpinë botuese Dituria, duke mundësuar praninë e shkrimtares Viola Ardone, e cila do të prezantojë përkthimin shqip të romanit “Treni i fëmijëve”. Finalist për Çmimin Wondy 2021 për letërsinë rezistente. Është viti 1946 kur Amerigo lë lagjen e tij në Napoli dhe hipën në një tren. […]

Leggi di più
Concluso Thu Nov 16 2023Thu Nov 16 2023
Seminar përkthimi: “Letërsia e përkthyer për fëmijë dhe adoleshentë: dilema zgjedhjesh?”

Instituti Italian i Kulturës ka kënaqësinë të bashkëpunojë me Shoqatën e Botuesve Shqiptarë, duke mundësuar  praninë e Ilide Carmignani në seminarin e përkthimit “Letërsia e përkthyer për fëmijë dhe adoleshentë: dilema zgjedhjesh?” në edicionin XXVI të Panairit të Librit në Tiranë. Fjala e Dr. Carmignani do të titullohet: Përkthime në italisht dhe përkthime nga italishtja […]

Leggi di più
Concluso Thu Nov 16 2023Thu Nov 16 2023
Ilide Carmignani – “Marrëdhënia shkrimtar-përkthyes si në nivelin teorik/përkthim ashtu edhe në atë praktik/botim”

Instituti Italian i Kulturës ka kënaqësinë të bashkëpunojë me Shoqatën e Botuesve Shqiptarë në kuadër të Panairit të Librit, duke mundësuar praninë e përkthyeses Ilide Carmignani, e cila do të mbajë pranë Departamentit të Gjuhës Italiane në Tiranë, një leksion me titull “Marrëdhënia shkrimtar-përkthyes si në nivelin teorik/përkthim ashtu edhe në atë praktik/botim” Ilide Carmignani […]

Leggi di più